Obchody Święta Niepodległości 2014

96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po raz kolejny stała się okazją do uroczystego świętowania. Szczególnie podniosły charakter miały miejskie obchody 11 listopada, gdyż wiązały się z ceremonią odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego. Jako że jesteśmy jedyną szkołą w mieście noszącą zaszczytne imię Marszałka, dostąpiliśmy zaszczytu wygłoszenia przemówienia o naszym patronie. Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć pocztu sztandarowego.

Po mszy w konkatedrze Świętego Aleksandra przedstawiciele władz miasta, samorządowcy, służby mundurowe, przedstawiciele szkół i licznie zgromadzeni suwalczanie przeszli pod pomnik. Uczeń klasy III D gimnazjum Jan Wiśniewski został zaproszony do odsłonięcia pomnika. Delegacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły złożyła u stóp Marszałka kwiaty, a Iga Borejszo i Zuzanna Filipowicz z kl. III B opowiedziały zebranym o patronie gimnazjum - człowieku związanym z Suwałkami i naszą szkołą przez swoją żonę Aleksandrę.

Odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Wcześniej, na terenie szkoły, uczniowie Zespołu Szkół nr 8 w Suwałkach uczestniczyli w akademii. Spektakl zatytułowany „Droga do niepodległości” przygotowały p. Ewa Brzozowska i p. Małgorzata Poznańska. Występom artystów z koła teatralnego działającego przy bibliotece gimnazjum towarzyszył chór pod kierunkiem p. Anny Czapli, a oprawę filmową przygotował p. Karol Górski.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości.