Cała Polska czyta dzieciom w... listopadzie

Znana od lat akcja Cała Polska czyta dzieciom odbyła się w Państwowej Szkole Muzycznej w listopadzie (26 XI), ponieważ czytanie jest dobre o każdej porze roku. Tak twierdzi organizatorka suwalskiej akcji, p. Agata Sidorowicz - Szaryńska, na co dzień bibliotekarka szkoły muzycznej.

 Do podzielenia się swoją ulubioną literaturą i przeczytania jej na głos przed wymagającą publicznością, czyli dziećmi (a byli to uczniowie klas młodszych ze Szkoły Podstawowej nr 9 i 2), pani Agata zaprosiła dorosłych, którym czytanie i wychowanie dzieci nie jest obce: dyrektorów szkół, bibliotek, instytucji działających na rzecz dzieci, nauczycieli, muzyków: p. Barbarę Radziszewską (dyrektor CEN-u), p. Marię Kołodziejską (pracownik Biblioteki Publicznej), p. Irenę Schabieńską (nauczycielkę), p. Joannę Zakrzewską (wicedyrektor PSM), p. Grażynę Serafin (nauczycielkę i pisarkę), p. Jacka Łozińskiego (dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego), p. Bernarda Michniewicza (dyrektora PSM) i p. Pawła Bydelskiego (pracownika SOK-u, wokalistę). Co czytali? Okazało się, że goście mają różne upodobania czytelnicze, ale na tę okazję sięgnęli do literatury, którą lubili w czasach dzieciństwa. Czytali wiersze Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Tadeusz Śliwiaka, fragmenty książki Marka Twaina.

Nie zabrakło też konkursów dla publiczności. Dzieci musiały wykazać się znajomością literatury dziecięcej. Były zmagania „grupowe”, czyli cała publiczność miała za zadanie dokończyć fragment wiersza. Poszło gładko! W potyczkach indywidualnych dzieci musiały odgadnąć, co w przeczytanym fragmencie wiersza się nie zgadza, na przykład: Tańcowały trzy Michały, jeden duży, drugi mały – co jest nie tak? Uczniowie i w tym konkursie doskonale się spisali.

        Na zakończenie była muzyczna niespodzianka. Jak przystało na miejsce, w którym akcja czytania się odbywała – sala koncertowa PSM – odbył się minikoncert zespołu przygotowanego przez p. Krzysztofa Krzesickiego, nauczyciela PSM. Zgromadzona dziecięca publiczność miała możliwość – wielu po raz pierwszy – usłyszeć i zobaczyć fortepian, kontrabas, akordeon i perkusję. Nogi same wystukiwały rytm granych standardów.

        I jak tu nie wierzyć, że czytanie jest dobre na każdą porę roku? Pani Sidorowicz – Szaryńska z wielką radością (bo zadowolone były i dzieci, i dorośli goście) na zakończenie zaprosiła do udziału w kolejnej akcji. Do zobaczenia w maju!