"Poczytaj mi,przyjacielu"- nowy projekt w bibiotece

IMG 016miniBiblioteka przystąpiła do ogólnopolskiego programu "Poczytaj mi, przyjacielu" ogłoszonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nasz zespół to dwanaście dziewcząt z klas pierwszych,  pasjonatki czytania zafascynowane książką w każdej postaci, czytające wszystko, co wpadnie w ręce - od nadruków na opakowaniach czekoladek, po opasłe tomiska z bibliotek. To właśnie pasja czytania połączyła nas w jeden zespół. Miałyśmy też ochotę sprawdzić się w pracy z dziećmi i...poczytać maluchom.Dla wielu z nas, to pierwsze w życiu działania wolontariackie.

Za nami kilka występów. Postanowiłyśmy zacząć od prostych utworów skierowanych do najmłodszych uczniów szkoły podstawowej, wierszyków o zwierzętach. Wydawało się nam, że nic prostszego, przeczytać ogólnie przecież znany wierszyk Brzechwy czy Tuwima, a jednak… Zajęcia uświadomiły nam, że młody odbiorca ma pewne oczekiwania, a samo czytanie to umiejętność, którą w wielu aspektach musimy doskonalić. Zanim doszło więc do występu, ćwiczyłyśmy dykcję, prawidłowy oddech, umiejętności recytatorskie i  aktorskie.  Wnikliwie analizowałyśmy też materiał, który miał być zaprezentowany widzom - jak uatrakcyjnić przekaz: może zmiana barwy głosu, może zilustrowanie czytanych fragmentów lub odegranie ich w krótkich scenkach? Efekt? Ogromne zadowolenie słuchaczy  wyrażane za każdym razem rzęsistymi brawami, zaproszenia na kolejne spotkania  i nasze odczucie, że pracę wykonałyśmy najlepiej jak potrafiłyśmy. Kolejne występy niebawem!

IMG_0151.jpgIMG_0157.jpgIMG_0158.jpgIMG_0161.jpgIMG_0163.jpgIMG_0166.jpgIMG_0177.jpgIMG_0178.jpgIMG_0201.jpgIMG_0202.jpgIMG_0204.jpgIMG_0206.jpg