Z wizytą w Turcji

1781999 10152826585701913 3906561147430513556 nW dniach 10-17 października uczestnicy projektu Comenius odbyli kolejną podróż. Tym razem udali się do Turcji. Pokonanie trasy z Suwałk do Izmiru zajęło nam aż 15 godzin. Dopiero około 23.00 przywitaliśmy nasze tureckie rodziny.

W sobotę od rana zwiedzaliśmy imponujący budynek szkolny. Tam też podzielono nas na międzynarodowe grupy i poinformowano o czekających zadaniach. Każda grupa dostała scenariusz legend z krajów biorących udział w wymianie. Uczniowie mieli ustalić, jak chcą nagrać daną inscenizację.
         Pierwszego dnia również płynęliśmy statkiem po morzu Egejskim i mieliśmy okazję odwiedzić sklepy z tradycyjnymi artykułami tureckimi.
        Niedziela upłynęła nam na zwiedzaniu ruin miasta Bergama. Tam również rozpoczęliśmy pracę nad nagrywaniem legend.
        Kolejny dzień był okazją do wymiany informacji na temat tradycji narodowych. Uczniowie rozpoczęli również pracę nad zaprezentowaniem piosenek ludowych z Turcji, Polski, Włoch oraz Czech. Druga część dnia upłynęła nam na pracy przy komputerach. Rozpoczęliśmy obróbkę graficzną nagrywanych wcześniej filmów.
      Wtorek przyniósł nam kolejną eskapadę. Aby kontynuowac nagrywanie filmów udaliśmy się do Ephesusu. Pracę nad zdjęciami zakończyliśmy dopiero około 19.00. Wtedy następił powrót do Izmiru. Tureckie rodziny odebrały nas spod centrum handlowego- EGE Park.
       Kolejny dzień spędziliśmy w budynku szkolnym. Mieliśmy tam okazję zmierzyć się z nauką j. tureckiego, geografii i j. angielskiego. Dodatkowo próbowano nas nauczyć tradycyjnego tureckiego tańca. Ponadto w formie rysunków mieliśmy określić to, co wydarzyło się w Turcji w ciągu tych ostatnich dni. Na koniec nagrywaliśmy piosenki ludowe, które zpstały nam wcześniej przydzielone.
        W przedostatnim dniu pobuty w Izmirze kończyliśmy obróbkę filmów o legendach. Po prezentacji naszych prac udaliśmy się do centrum miasta, gdzie mieliśmy okazję pobuszować w dzielnicy handlowej.
        W piątek około 5.00 rano zebraliśmy się pod EGE Park. Tam pożegnaliśmy się z gospodarzami. Natępnie udaliśmy się na lotnisko, by odbyć męczącą drogę powrotną do Suwałk. Nasza podróż dobiegła końca około 21.00 w sobotę 17.10.2014 r.

26 lutego br. uczniowie tworzący grupę projektową eMotion Pictures w ramach programu Comenius oraz ich rodzice spotkali się, aby przedstawić propozycje zadań i działań dla gości z Czech, Włoch oraz Turcji. Spodziewamy się ich już na początku maja.
    Przedstawiono wiele pomysłów. Wśród nich należy wymienić te, które dotyczą pokazania naszego miasta i okolic. Zebrani zaproponowali zwiedzanie Suwałk szlakiem krasnoludków, wycieczkę po Suwalszczyźnie – Szelment, jezioro Hańcza, Stańczyki, Gołdap, Wigry – jezioro i klasztor, oraz rejs po augustowskich jeziorach.
    W planach są też warsztaty w Suwalskim Ośrodku Kultury, a być może również koncert i przedstawienie w szkole muzycznej.
    W drugiej części spotkania opowiedziano o przebiegu wizyty i wspomnieniach z Turcji.