Jak pomóc osobie niewidomej

DSC 0034

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie „Zauważ Niewidomego”. Projekt jest realizowany przez Polski Związek Niewidomych przy wsparciu Urzędu Miasta w Suwałkach. Tematyka zajęć dotyczyła praktycznych aspektów funkcjonowania osoby niewidomej i słabowidzącej w środowisku lokalnym, problemów funkcjonalnych, które niesie ze sobą niepełnosprawność wzrokowa.
 
 
Podczas warsztatów uczniowie uczyli się jak korzystać z białej laski przy wykorzystaniu specjalnych gogli.
 
A oto kilka wskazówek:
 
- Gdy nie wiesz jak należy postąpić- Przede wszystkim staraj się zachować w sposób naturalny, unikaj okazywania nadmiernego współczucia i nie próbuj pomagać więcej niż trzeba.
 
- Rozmowa z osobą niewidomą- Pamiętaj, że niewidomy jest takim samym człowiekiem jak Ty, interesuje się tym samym, czym inni ludzie. Nie musisz unikać tematu utraty wzroku, ale nie należy rozmawiać tylko o tym. Słowa „widzieć” używaj równie często, jak w rozmowie z osobą widzącą. Będzie to zupełnie naturalne. Kieruj wypowiedź wprost do niewidomego. Nie traktuj towarzyszącej mu osoby jak „tłumacza”. To, że ktoś nie widzi nie oznacza, że nie rozumie tego, co mówisz.
 
- Słuchanie osoby niewidomej- Potwierdzaj to w sposób werbalny, wtrącając np. „Tak”, „Rozumiem”.
 
- Powitanie się z osobą niewidomą- Możesz delikatnie dotknąć jej dłoni, mówiąc np. „Witam Pana/ Panią”.
 
- Dyskretne informowanie niewidomego- Wchodząc do pokoju, biura, itp. powiedz mu, kto lub co się w nim znajduje.
 
- Nie zostawiaj na wpół otwartych drzwi- Jeżeli obcujesz z osobą niewidomą, pamiętaj, że drzwi do pomieszczeń muszą być zawsze dokładnie zamknięte lub otwarte. Gdy zmienisz ustawienie mebli, nie odstawisz na miejsce krzesła lub otworzysz okno, staraj się ją o tym uprzedzić. Nigdy nie pozostawiaj żadnych przedmiotów na podłodze (zwłaszcza szklanych, np. filiżanki z kawą).
 
- Sygnalizowanie swojego przybycia- Przedstaw się, gdy wchodzisz do pokoju, w którym znajduje się osoba niewidoma. Uprzedź ją także jeśli się oddalasz.
 
- Proponowanie zajęcia miejsca- Nie staraj się posadzić niewidomego na krześle. Wystarczy, jeśli położysz jego rękę na oparciu.
 
- W czasie posiłku- Uprzedź osobę niewidomą, gdy stawiasz przed nią talerz z zupą, napełnioną szklankę czy filiżankę (przypadkowy jej ruch może spowodować „katastrofę” ). Jeśli wyrazi takie życzenie, poinformuj jak rozłożone jest nakrycie, czy ułożone potrawy na talerzu (najlepiej posługiwać się tarczą zegara), np. ziemniaki znajdują się na godzinie trzeciej, surówka na godzinie szóstej, kotlet na dziewiątej. Możesz następnie zapytać, czy pokroić mięso, wsypać cukier do kawy itp. Nigdy jednak nie rób tego bez zgody osoby niewidomej.
 
- Niewidomy z psem przewodnikiem – Nie odwracaj uwagi pracującego psa od wykonywania czynności. Pełni on bardzo odpowiedzialną funkcję.
 
- Niewidomy w Urzędzie- Zapytaj go, co chce załatwić i staraj się w tym pomóc. Jeżeli oczekujesz razem z nim np. w poczekalni, to wskaż mu wolne miejsce siedzące, a następnie sygnalizuj, kiedy zbliża się jego kolejka.
 
- Podpis osoby niewidomej- Wskaż miejsce podpisu, naprowadzając jej rękę na określony punkt na dokumencie.
 
- Niewidomy na zakupach- Jeżeli dostrzeżesz niepewność u spotkanego w sklepie niewidomego, podejdź i życzliwie zapytaj co chciałby kupić. Podprowadź go do właściwego stoiska, czy kasy. Może być mu także potrzebna pomoc w odczytaniu informacji podanych na etykietach produktów. Nie denerwuj się też, gdy pyta o to ekspedientkę, a ty czekasz w kolejce.
 
- Ile to kosztuje?- Gdy ktoś zada takie pytanie, nie odpowiadaj: „przecież widać”. Może to być osoba mająca poważne problemy ze wzrokiem.
 
- Wręczanie niewidomemu pieniędzy- Podawaj każdy banknot lub monetę oddzielnie, określając ich wartość.
 
- Mijanie osoby niewidomej- Ustąp jej przejścia. Ona Ciebie nie widzi! Nie zachowuj się jednak tak jakby Cię nie było. Odgłosy, jakie powodujesz, pomagają jej w orientacji.
 
- Udzielanie wskazówek- Pamiętaj, że jeśli ktoś nie widzi, to informacja np. „Trzeba pójść tam, gdzie stoi biały dom” nic nie pomoże. Dobra „wskazówka” to: „ Trzeba pójść 50 metrów prosto, po czym skręcić w prawo”.
 
- Pomaganie niewidomemu w przemieszczaniu się- Pozwól mu ująć się pod rękę. Wyczuwa wtedy dobrze twoje ruchy i łatwiej przewiduje przeszkodę niż w przypadku, gdy ty trzymasz go pod ramię. Jednocześnie staraj się go nieznacznie wyprzedzać, zwalniając nieco podczas wchodzenia lub schodzenia z krawężnika, czy korzystając ze schodów. Po udzieleniu pomocy nie oddalaj się w milczeniu. Zasygnalizuj jeśli chcesz odejść.
 
- Zwracanie uwagi na problemy z lokalizacją- Gdy zauważysz osobę niewidomą próbującą przejść przez jezdnię, popatrz czy obrała prawidłowy kierunek i nie zbacza z bezpiecznej drogi. Ostrzeż ją przed ewentualnymi przeszkodami. Jeżeli będzie to konieczne, ujmij rękę lub laskę niewidomego i wskaż nią kierunek. Postępuj podobnie w innych miejscach, w których poruszanie się osoby niewidomej może być utrudnione np. w parku czy na placu zabaw. Zwróć uwagę na osoby niewidome, które nie wiedząc o tym, znalazły się na ścieżce rowerowej.
 
 
 
- Na przystanku- Zapytaj niewidomego oczekującego na tramwaj lub autobus o numer linii, na którą czeka i poinformuj go, gdy podjedzie właściwy pojazd.
 
- Zareaguj, gdy niewidomy podchodzi do krawężnika przystanku- Przystanki czy perony nie zawsze mają wypukłe oznaczenia na obrzeżach. Oznakowanie żółtym, kontrastującym z podłożem pasem, ważne dla słabowidzących, jest dla całkowicie niewidomego informacją niedostępną. Istnieje zagrożenie upadku na tory.
 
- Pomoc przy wchodzeniu do pojazdu- Podaj ramię osobie niewidomej i wejdź pierwszy. Możesz też podprowadzić ją do drzwi pojazdu i położyć jej rękę na poręczy przy wejściu.
 
- Ustąp miejsca!- W środkach lokomocji osoba niewidoma jest bezpieczna, jeśli siedzi. Gdy nie ma wolnego miejsca, lub podziękuje za nie, naprowadź jej rękę na uchwyt.
 
- Wychodzenie ze środka komunikacji- Zaoferuj swoje ramię i wysiadaj pierwszy. Masz wtedy możliwość uchronienia niewidomego przed bolesnym zderzeniem z ewentualną przeszkodą, koszem na śmieci, słupem czy śniegową pryzmą.
 
Źródło: ulotka informacyjna opracowana przez Polski Związek Niewidomych (www.pzn.org.pl)

 

 

DSC_0012.jpgDSC_0013.jpgDSC_0017.jpgDSC_0021.jpgDSC_0022.jpgDSC_0026.jpgDSC_0034.jpgDSC_0037.jpgDSC_0053.jpg